Astma oskrzelowa. Ważność wczesnego rozpoznania i właściwego leczenia
Wbrew pozorom, astma oskrzelowa nie zawsze daje jednoznaczne, męczące objawy. W wielu sytuacjach może przebiegać bez duszności czy przewlekłego nieżytu nosa. Jednak epizody związane ze świszczącym oddechem czy napadami kaszlu powinny być sygnałem alarmowym, aby odwiedzić internistę lub alergologa. Wczesne rozpoznanie i odpowiednio dobrane leczenie poprawią komfort życia chorego.
Astma oskrzelowa to choroba przewlekła. Oznacza to, że chora na nią osoba musi pozostawać pod opieką lekarską i przyjmować leki. Zanim do tego dojdzie, ważne jest, aby odpowiednio wcześniej zasięgnąć porady medycznej i nie bagatelizować żadnych objawów. Nieleczona astma oskrzelowa stanowi zagrożenie życia, znacznie obniżając jego komfort.
Kiedy reagować?
Do najpowszechniejszych, a zarazem najbardziej uciążliwych objawów astmy należą:
- świszczący oddech,
- obrzęk błony śluzowej,
- napady duszności,
- kaszel,
- ucisk w klatce piersiowej.
Pamiętaj, że astma może mieć podłoże alergiczne lub niealergiczne, a objawia się zarówno w wieku dziecięcym, jak i również później, po osiągnięciu dojrzałości. Każdy moment jest właściwy, aby zasięgnąć porady lekarskiej, zwłaszcza jeśli w rodzinie występowały przypadki astmy oskrzelowej lub cierpisz na którąś z powyższych dolegliwości.
Leczenie astmy oskrzelowej
Astma oskrzelowa obecnie jest uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych. Cierpi na nią wielu Polaków, jednak po wdrożeniu odpowiedniego leczenia objawowego mogą oni odczuć ulgę w kaszlu i innych reakcjach alergicznych. Warto wiedzieć, że osoby pozostające pod opieką lekarską, które przestrzegają jego zaleceń, funkcjonują normalnie. Mogą nawet uprawiać sport i pracować niemal bez ograniczeń. Najczęściej wsparciem w codziennych sytuacjach są dla nich leki wziewne.
Aby uniknąć eskalacji choroby oraz zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy:
- unikać zadymionych pomieszczeń,
- zrezygnować z papierosów,
- ograniczyć kontakt z substancjami drażniącymi drogi oddechowe,
- prowadzić aktywny tryb życia,
- wietrzyć mieszkanie,
- przebywać na świeżym powietrzu.
Stosując się do tych wskazówek, zadbasz o stan swojego układu oddechowego i całego organizmu.