Blog
Witamy na naszym blogu.
Na czym polega spirometria?
Spirometria to badanie, który służy do oceny wentylacji płuc. Daje możliwość wykonania pomiaru objętości wydychanego powietrza, a także natężenie przepływu podczas wdechu i wydechu. Badania spirometrem pozwalają na diagnostykę chorób i monitorowanie stanu zdrowia pacjenta, a także mogą być wykorzystywane w orzecznictwie i badaniach epidemiologicznych. W naszym wpisie przyjrzymy się, jak przebiega badanie spirometryczne i jak się do niego przygotować.
W jaki sposób wykonuje się testy alergiczne?
Objawów alergii jest bardzo wiele, a jeszcze więcej jest przyczyn różnego rodzaju uczuleń, nadwrażliwości. Pacjent zgłasza się zwykle na początku ze swoimi problemami zdrowotnymi do lekarza pierwszego kontaktu, a ten na podstawie wstępnego rozpoznania jest w stanie skojarzyć alergię. Może zlecić leki poprawiające samopoczucie, jednak najczęściej wystawia skierowanie do alergologa. Alergolog natomiast, w celu dokładnej oceny przyczyn alergii, zleca wykonanie testów.
Co może być przyczyną nawracającego kataru i jak sobie z nim radzić?
Katar i kichanie w naturalny sposób kojarzą nam się z zimowymi przeziębieniami, z którymi niemal każdy z nas miał do czynienia przynajmniej w dzieciństwie. Przeziębienie, grypa i podobne choroby to jednak niejedyne przyczyny objawów w formie kataru. Wiele osób zmaga się z nawracającym katarem o różnych porach roku – katarem, któremu nie towarzyszy gorączka i osłabienie. Co może być przyczyną nawracającego kataru i jak sobie z nim radzić?
Czym objawia się atopowe zapalenie skóry?
Atopia to grupa dziedzicznych chorób alergicznych. To zaburzenia, które wynikają z nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej na niewielkie dawki antygenów, prowadzące do nadmiernego wytwarzania immunoglobulin E skierowanych głównie przeciw tym alergenów. Wskutek nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej powstaje reakcja zapalna. Jedną z tzw. chorób atopowych jest atopowe zapalenie skóry. Czym się objawia?
Jak rozpoznać alergię u dziecka?
Najczęściej spotykane alergeny, na które reaguje nadmiernie nasz układ odpornościowy, to alergeny unoszące się w powietrzu, jak roztocza kurzu, czy pyłki roślin, oraz alergeny pokarmowe. Objawy alergii mogą być różne – od kataru przez skórne wysypki po bóle brzucha, wymioty i biegunkę. Wiele objawów mylimy z objawami przeziębienia i innymi problemami zdrowotnymi. Jak rozpoznać alergię u dziecka?
Czy z alergii można się wyleczyć?
Alergia, inaczej uczulenie, to nadwrażliwość tkanek naszego ciała na oddziaływanie różnych obcych substancji. Najczęściej występujące objawy to katar, kichanie i kaszel, ale też łzawienie i zaczerwienienie oczu, świąd w okolicach oczu, wysypki skórne i obrzęki. Szczególnie w sezonie wiosennym i letnim dociera do nas sporo reklam środków, które mogą złagodzić wymienione objawy. A czy z alergii można się wyleczyć, czy można się jej w jakiś sposób pozbyć?
Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jeden z rodzajów dermatoz o charakterze zapalnym. Choroba ta w ostatnich latach diagnozowana jest coraz częściej, co może mieć związek m.in. z negatywnym działaniem czynników środowiskowych. W większości przypadków atopowe zapalenie skóry diagnozowane jest we wczesnym dzieciństwie na podstawie występujących objawów oraz wykonanych badań. Wyjaśniamy, w jaki sposób rozpoznawane jest atopowe zapalenie skóry.
Na czym polega badanie spirometrii?
Spirometria to badanie, dzięki któremu można skontrolować sprawność płuc. Kiedy się je wykonuje, a także jaki dokładnie ma ono przebieg?
Całoroczny nieżyt nosa. Jakie mogą być jego przyczyny?
Choroby alergiczne potrafią być bardzo uciążliwe. Obecnie są bardzo często diagnozowane. Cierpi na nie wiele osób. Część z nich ma charakter sezonowy, co oznacza, że objawy nasilają się np. wiosną, gdy koszona jest trawa i unoszą się pyłki roślin. Jednak są również alergie, które nie dają o sobie zapomnieć przez okrągły rok. Całoroczny nieżyt nosa – czym może być spowodowany i kiedy się pojawia?
Kiedy wykonuje się spirometrię?
Spirometria to badanie czynnościowe płuc wykonywane w celu sprawdzenia ich objętości i występowania ewentualnych zmian patologicznych. Jest to pierwszy krok do zdiagnozowania i podęcia leczenia chorób obturacyjnych, które mogą powodować zwężenie dróg oddechowych lub trudności w oddychaniu. Przeczytaj, w jakich sytuacjach lekarz wystawia skierowanie na to badanie.