Jak rozpoznać alergię u dziecka?
Najczęściej spotykane alergeny, na które reaguje nadmiernie nasz układ odpornościowy, to alergeny unoszące się w powietrzu, jak roztocza kurzu, czy pyłki roślin, oraz alergeny pokarmowe. Objawy alergii mogą być różne – od kataru przez skórne wysypki po bóle brzucha, wymioty i biegunkę. Wiele objawów mylimy z objawami przeziębienia i innymi problemami zdrowotnymi. Jak rozpoznać alergię u dziecka?
Jak odróżnić alergię od przeziębienia?
Zacznijmy od tego, jak odróżnić alergię od przeziębienia, ponieważ podstawowe objawy alergii, ale w nieco innym wydaniu, często wskazują nam na choroby wywołane przez wirusy właśnie, a nie znaki uczulenia. Jeżeli mamy do czynienia z katarem w postaci zielonkawej lub żółtawej wydzieliny, któremu towarzyszy gorączka, często dodatkowo kaszel, bóle mięśni i stawów, prawdopodobnie są to objawy przeziębienia. Jeśli mamy do czynienia z katarem wodnistym, któremu towarzyszy kichanie, swędzące lub szkliste albo czerwone oczy, objawy wskazują na alergię. Zaznaczmy przy tym, że w przypadku reakcji alergicznej może też wystąpić stan podgorączkowy. Jeśli podejrzewamy alergię, konieczne jest wykonanie odpowiednich testów i badań, może być potrzebna spirometria u dzieci, badanie czynnościowe układu oddechowego.
Objawy skórne i żołądkowo-jelitowe
Bardziej wyraźne są różnego rodzaju objawy skórne i żołądkowo-jelitowe, które sugerują nam konieczność wykonania badań i testów alergicznych. Objawy skórne to wszelkiego rodzaju widoczne zmiany jak zaczerwienienie, pęcherze, szorstkość, zrogowacenie, występujące często z uporczywym świądem, czasem pieczeniem skóry. Tego typu problemy mogą być związane z alergią pokarmową, przy czym tego rodzaju problemom towarzyszą też często inne reakcje organizmu. Uczulający pokarm powoduje nudności i wymioty, uciążliwy, często kurczowy ból brzucha, biegunkę. Jeśli podejrzewamy u swojego dziecka alergię, lepiej nie zwlekać z przeprowadzeniem właściwej diagnozy. Dobór właściwej terapii musi być poprzedzony wykonaniem testów skórnych i innych badań diagnostycznych.